Banjo Jamboree 2005


Čáslav 24.-25.6.2005


Program 33. ročníku festivalu


Pátek 24. června 2005 - začátek 18:00
Kvintet, Benefit, Album, Krok, Křeni, Country Coctail, Drive, BG Styl, Robert Křesťan & Druhá tráva

Sobota 25. června 2005
- finále předkol BJ 2005 - začátek 10:00 - Flashback, BG Bazar, Wyrton, Ptačoroko, Goodwill

hlavní program od 13h:
BG Comeback, Brzdaři, Honza Bican, Mousetrap, COP, Lusatian Grass, Dessert, Blackjack, Vabank Unit, BG Cwrkot, Svaťa Kotas Band, Dřevěná tráva, Roll's Boys, Monogram, Reliéf
+ kapela hvězd + vyhlášení vysledků ankety BAČR
+ pokus o zápis do Guinnesovy knihy rekordů

Vstupné
celý víkend ... 280 Kč
celý víkend pro člena BA ... 220 Kč
pouze sobota ... 180 Kč
pouze pátek ...140 Kč


Změna programu je možná !!!

Čáslav - areál letního kina a koupaliště



Mapka (jak se tam dostat)


jak se dostat na festival

jak se dostat na festival




Možnost ubytování

Tábořiště těsně sousedí s areálem, v němž je umístěno i sociální zařízení na důstojné úrovni.

UBYTOVNY

STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ DOPRAVNÍ, Aug. Sedláčka 2, Čáslav 286 01, Tel: 327 314 363, 327 312 845
Ubytování, snídaně, obědy, večeře. Oprava motorových vozidel. Cena: 100-110 Kč os/noc
TURISTICKÁ UBYTOVNA TJ SLAVOJ, Na Bělišti 1662, Čáslav 284 01, Tel: 327 312 909, 327 312 452, 607 846 920
Turistická ubytovna. Ubytování ve 3 a 4 lůžkových pokojích. Cena: 100-120 Kč os/noc
DOMOV MLÁDEŽE SZeŠ, kontakt KOHLOVÁ Naďa, Sadová 1234, Čáslav 286 01, Tel: 602 666 149, 327 315 305 Celoroční ubytování ve 2-3 lůžkových pokojích, možnost objednání. Cena: 110 Kč os/noc
TURISTICKÁ UBYTOVNA Městské lázně, Kontakt: pí. Vostrovská, Běliště 184, Čáslav 286 01, Tel:327 312 601 Ubytování v 1-3 lůžkových pokojích. Cena 150-180Kč os/noc

PENZIONY A HOTELY

PENZION "MARUŠKA", Kontakt: Tichý Josef, Náměstí J. Žižky 79, Čáslav 286 01, Tel: 327 315 031, 605 284 660 priv., Fax: 327 315 031
Penzion, ubytování ve dvoulůžkových pokojích s koupelnou a WC. Cena: os/noc. 750 Kč, 2os/noc 1.250 Kč. Dohoda možná.
PENZION - BAR IVA, Kontakt: Juklová Iva, J. Spudila 582, Čáslav 286 01, Tel: 327 314 381, 724 199 456
Penzion. Bar. Ubytování v klidném prostředí. Pokoje: dvou a třílůžkové s příslušenstvím. Cena: 500Kč os/noc,(třílůžk. pokoj - 1250Kč), dohoda možná.
BÍLÝ KŮŇ, Kontakt: Tichý J., Náměstí J. Žižky 107, Čáslav 286 01
Tel: 327 312 868, 327 312 869 Restaurace, ubytování. Hotel. Cena: 350Kč os/noc
JELÍNKOVÁ JIŘINA, Kontakt: pí. Jelínková, Fialková 1532, Čáslav 286 01, Tel: 327 314 123, 327 313 208
Ubytování v soukromí. Garsonka-WC,veranda,1 místnost, kuchyňský, jídelní a sprch. kout. Pro 2-3 osoby. Cena: Smluvní podle délky ubytování






Předkola Banjo Jamboree 2005


Chomutov:
Letos se konala dvě předkola tohoto nejstaršího bluegrassového festivalu v Čechách. Jedno z nich, myslím, že mohu napsat již tradičně, v country saloonu U bizona v Chomutově, a to v neděli 24. dubna od 14:00. Přihlášených bylo celkem pět kapel: Wejlet, Flastr, Flashback, BG Bazar a Walchaři. Posledně jmenovaní Walchaři z Karlových Varů se z účasti omluvili pro pracovní zaneprázdnění jednoho z členů, a tak do Chomutova nakonec dorazily kapely čtyři. Předkolo BJ je soutěžní, dvě vítězné kapely postupují do finále v Čáslavi, které se letos koná ve dnech 24. - 25. června. Kdo tedy ony dvě kapely vybíral, jinými slovy, kdo zasedl v porotě? Byli to Zdeněk Lucák (Album), Petr Skřivánek (majitel Country Saloonu U bizona a spolupořadatel předkola BJ), Karel Poláček (ex-Fešáci) a jeden hlas měli též přítomní diváci, kteří mohli svým hlasováním spolurozhodovat o tom, která kapela postoupí do finále. Spolupořadatelem byl dále Petr Gärtner (Album) a o perfektní zvuk se postaral Zdeněk Nepovím. Pořadí vystupujících bylo určeno losem.
Číslo jedna si vylosovala kapela Flashback z Prahy. Kapela hraje ve složení Honza Kejval (kytara), Ondřej Peths (banjo), Martin Nigrin (housle), Honza Šavel (basa) a Peter Nožina (mandolína). Hrají moderní bluegrass s českými texty, z nichž některé pocházejí, včetně hudby, z pera Honzy Kejvala, např. Zkouším tě zmást, Můžeš hrát, či Tréma. Na Flashbacku je slyšet, že se při své tvorbě inspirují kapelou Lonesome River Band a některé skladby z repertoiru LRB, např. Počítání ve dvou (You Gotta Do What You Gotta Do) nebo Ke vzpomínkám se vrací každej z nás (New Sunday School) mají přetextované do češtiny. Texty často pocházejí od Petra Kůse, což je zárukou jejich kvality. Trochu byla na kapele vidět tréma, jinak ovšem působili sehraně a hlavně jejich trojhlasé vokály, stejně jako instrumentální výkony (Whisky Before Breakfast) byly ozdobou tohoto nedělního odpoledne.
V pořadí druhá vystoupila kapela Wejlet, která do Chomutova přijela rovněž z Prahy. Kapela ve složení Tomáš Ludvíček (kytara), Vojta Pečený (mandolína), Vomak (baskytara), Honza Seidl (banjo) a Láďa Snížek (dobro) hraje opět výhradně česky, a to skladby, které píše hlavně Vojta Pečený či Vomak. Na pódiu působí velmi dravým dojmem, místy až na úkor kompaktnosti celkového zvuku kapely. Zvláště jsou-li rytmické variace ve skladbách až příliš komplikované, působí to místy trochu nesehraně, či nedodělaně. Inspirací Wejletu jsou zřejmě kapely jako Chesapeake, Crucial Smith nebo New Grass Revival, jejichž skladbu Dancing With The Angels zahrál Wejlet s vlastním českým textem. Instrumentálně i vokálně je na tom kapela skvěle, však také jména muzikantů určitě nejsou příznivcům bluegrassu tak docela neznámá.
Zástupcem tradičního bluegrassu byl s pořadovým číslem tři hrající Flastr z Mladé Boleslavi. Ke slyšení byly skladby jako tradicionál Little Maggie, My Little Home In Tennessee od A. P. Cartera, instrumentálka Old Rip od Lynn Morris, ale i skladby přetextované do češtiny, např. Malá Vily (Chris Jones). Bylo slyšet, že angličtina přece jen není Flastru vlastní, a že české texty se jim zpívají mnohem lépe. Celkový dojem ovšem vůbec nebyl špatný, i když kapela působila trochu ušlápnutě, ale to mohlo být i tím, že hráli po dravém Wejletu. Jaké je tedy obsazení kapely? Na kytaru hraje David Koucký, na banjo Yoska Školoud, mandolínu Vratik Kováč a na basu Honza Ráclavský.
Na závěr soutěžního odpoledne se představila kapela BG Bazar z Jablonce nad Nisou. Kapela se opírá o skvělý zpěv kytaristky Aleny Vítové (též členka skupiny Berušky), kterou ovšem svými perfektními vokály skvěle doplňují ostatní členové BG Bazaru, Jarda Handlíř (banjo, kytara), Zbyšek Sadílek (Basa), Václav Hroch (dobro, mandolína) a Jaromír Janda (mandolína, housle). Popsat styl, který BG Bazar hraje, není jednoduché, snad by se dalo napsat, že kladou důraz na vokální projev, hrají moderní bluegrass s anglickými i českými texty s trochu popovým nádechem. Jejich oblíbenou kapelou je evidentně Crucial Smith, jejichž dvě skladby (Cry a Game Of Chase) zahráli s českými texty. V jejich podání mohli diváci slyšet i skladbu Reach od New Grass Revival nebo též gospel I Am Rolling, ve kterém mohli naplno ukázat své vokální kvality.
Koho tedy budeme mít možnost slyšet ve finále v Čáslavi? Po sečtení všech hlasů diváků a poradě členů poroty bylo vyhlášeno následující pořadí: 1. BG Bazar, 2. Flashback, 3. Wejlet a 4. Flastr. Do finále Banjo Jamboree postupují tedy z chomutovského předkola BG Bazar a Flashback.

Vlastimil Jiřiště (Album)



Sloupnice:
Letošní předkolo Banjo Jamboree 2005 proběhlo ve Sloupnici v sobotu 21. května. Zahrát si nakonec přijelo celkem 8 kapel, které si vylosovaly toto pořadí : GOODWILL, CANDY FLOSS, WYRTON, MODRÉ KŠANDY, BLACK & WHITE, FOFR, PTAČOROKO a BLUE EYES.
Vysokou laťku nasadila hned první kapela GOODWILL, která hrála velmi pěkný moderní bluegrass. Ze stejného ranku byli i druzí CANDY FLOSS ze Slovenska. Pokud kapela vydrží a trochu víc se sehraje (někdo mi říkal, že Sloupnice bylo jejich první vystoupení), máme se příští rok na co těšit. Třetím soutěžícím byl tradiční účastník všech předkol ve Sloupnici, WYRTON. Hráli jak o život a podali skvělý výkon. Kapely MODRÉ KŠANDY i následující BLACK & WHITE předvedly standardní výkon, pokud mohu doporučit za sebe, soustředil bych se ze všeho nejvíc na rytmiku a především na timing. Lanškrounský FOFR předvedl velmi pěkný výkon umocněný mohutnou podporou spřízněných diváků v sále. Pro mě úplně neznámou kapelou byli PTAČOROKO, po poněkud delším nazvučení způsobeným zapojováním množství comb a dalších elektrických zařízení předvedli vynikající newgrassový výkon, zjevná byla inspirace Druhou trávou. Poslední BLUE EYES zahráli příjemný bluegrass s českými texty.
Na pódium potom jako host nastoupil veterán slovenského bluegrassu Braňo Blahovec se skupinou Krok. Odehráli bluegrassové standardy opatřené pěkně znějícími slovenskými texty, které měly u diváků velmi bouřlivou odezvu. Večer zakončil domácí BG Cwrkot, který své vystoupení zbytečně neprotahoval, protože vyčerpanost diváků po maratonu 9 kapel byla zřejmá a ve výčepu se navíc rozbíhal jam session.
A jak kapely hodnotila porota ve složení diváci, Marek Macák, Honza Macák a Milan Leppelt ? Zvítězila skupina Wyrton, kromě ní postupují do finále předkol v Čáslavi druzí Ptačoroko a třetí Goodwill. V diváckém hlasování vyhrál Fofr před Ptačorokem a Blue Eyes. Mile mě překvapil postup jedné moderní a jedné vyloženě newgrassové kapely, alespoň tedy vzhledem k tomu, že už jsem si několikrát musel vyslechnout, že s těmito porotci ze Sloupnice nikdy žádná modernější kapela nepostoupí. No, jak vidno, postoupí. Celkově jsem měl ze sloupenského předkola dobrý pocit, jako jedinou vadu vidím příliš velký počet kapel, jednak bylo třeba začít poměrně brzy, takže první kapely soutěžily před poloprázdným sálem a jednak byl celý hudební maraton opravdu příliš dlouhý.

Pavel Brandejs