Banjo Jamboree 2018 / Čáslav / 15 –16. června 2018


Banjo Jamboree 2018
Milí milovníci bluegrassu a příbuzných žánrů,

46. ročník máme za sebou. Kdo nebyl, může litovat, přes pár infarktových situací (doprava, pneumatiky, nemoci) všechno, aspoň podle nás, dopadlo dobře. Velká poklona všem divákům, kteří dokázali poslouchat i při onom neuvěřitelně krásném počasí. Poděkování všem kapelám, dobrovolníkům, zvukařům a zvukařkám i sponzorům.

Budeme rádi, když nám napíšete svoje připomínky na brandejs.banjo@gmail.com nebo pošlete fotky, videa popř. odkazy na ně.

Jako první ochutnávku zde máte Banjostroj - já napočítal 30 banjistů.

Další videa jsou zde, postupně na YouTube nahrajeme i záznamy z workshopů, koncertů a rozhovoru s Mikem Comptonem.

A ještě hodnocení od Mikea Comptona: "The Czech Republic has a very warm heart." volně přeloženo: "Česká republika má zlaté srdce."

Tak zase za rok na viděnou!

Petr Brandejs
Předseda BAČR



Banjo Jamboree 2018 na Českém rozhlase Olomouc

Záznam části vystoupení všech zúčastněných kapel můžete poslouchat v uvedené dny a časy v pořadu Na cestě – v neděli od 13,00 hodin v premiéře na Čro Olomouc (v dosahu FM 106,8), v repríze následující pátek 03,04 hodin celoplošně na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu nebo online na internetu zde. Pokud nestihnete ani premiéru nebo reprízu, najdete zhruba hodinový záznam každého pořadu v audio archivu na webu Čro Olomouc zde

neděle 24.06., pátek 29.06. FLASTR, BG CWRKOT, FLASHBACK, JUMPER CABLES
neděle 08.07., pátek 13.07. POUTNÍCI, HEARTBEATS, GIANT MOUNTAIN BAND, PROFESSIONAL DEFORMATION,
neděle 22.07., pátek 27.07. MALINA BROTHERS, NUDLIČKY, DETTO, FUNNY GRASS
neděle 05.08., pátek 10.08. MILKEATERS, BENEFIT, BLUE GATE, BLACK JACK
neděle 19.08., pátek 24.08. VACUUM BALL, NEW ALIQUOT, HANDL, LUSATIAN GRASS
neděle 02.09., pátek 07.09. SEM-TAM, SUNNY SIDE, MIKE COMPTON

Upozorňuji na možnost změny vysílacího času v neděli odpoledne z důvodu zařazení aktuálnějšího pořadu k 95. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání u nás. Můžete si zkontrolovat zde

K poslechu šesti hodin bluegrassu ve veřejnoprávním médiu vás zve za všechny produkční a techniky Čro Olomouc, kteří v Čáslavi pracovali a v olomouckém studiu pořad připravili do vysílání, Sandy Nosek.



Milí přátelé,

program letošního ročníku Banjo Jamboree je definitivně hotový. Jako vždy jsme se snažili pozvat to nejlepší, co je u nás z bluegrassové muziky ke slyšení. Stejně tak nám šlo o to, aby byly zastoupeny všemožné odnože bluegrassu a také, aby festival ozdobil někdo z pravlasti bluegrassu, z USA. Letos se nám – také díky neutuchající podpoře sponzorů a mecenášů – podařilo získat hosta nadmíru vzácného, legendárního mandolinistu Mika Comptona. Seznam a časy účinkujících najdete níže, více podrobností o kapelách najdete v záložce KAPELY, kde jsou odkazy na webové stránky jednotlivých vystupujících. Těšíme se na vás!

Upozorňujeme, že na BJ přijede obchodník s bluegrassovými CD světového kalibru p. Rienk Janssen z Nizozemska. Více zde.

Pátek 15. června 2018

Flastr

18:05

Flashback

18:45

BG Cwrkot

19:30

Jumper Cables

20:15

Poutníci

21:00

HeartBeats (SK)

21:50

GM Band

22:35

Professional Deformation

23:20

mikecompton.net

Sobota 16. června 2018

COPkoncert ke 40. výročí kapely a křest CD

10:05

přestávka

11:35

M. Comptonbeseda

12:00

Nudličky

12:45

Detto

13:30

Funny Grass

14:15

Milkeaters

15:00

Benefit

15:45

Blue Gate

16:30

Black Jack

17:15

přestávka+focení banjistů

18:00

Vacuum Ball

18:25

New Aliquot

19:10

Mike Compton

19:55

Handl

21:10

Lusatian Grass

21:55

Sem-Tam

22:40

Sunny Side

23:25


MIKE COMPTON NA BANJO JAMBOREE 2018.

I letos se organizátorům Banjo Jamboree podařilo získat zajímavého hosta se zámoří, samozřejmě také díky finanční podpoře ze strany sponzorů. Tentokrát je to famózní mandolinista Mike Compton, následující řádky jsou stručnou rekapitulací hudební kariéry tohoto neobyčejného muzikanta.

Mandolinista Mike Compton se narodil 29. února 1956 ve městě Meridian ve státě Mississippi. Dlouholetý přítel, obdivovatel a žák otce bluegrassu, Billa Monroea, dnes patří k nejuznávanějším interpretům Monroeova stylu hry na mandolínu. Zájemci z celého světa dnes putují na každoroční Mandolin Camp v Nashvillu, kde je Compton a několik dalších znalců zasvěcují do hry na mandolínu, od úplných základů až po nejtajemnější zákoutí Monroeovy hry.

Desítky let na koncertních šňůrách a spolupráce s hudebníky všech žánrů, od rockových hvězd, jako Sting, Gregg Allman nebo Elvis Costello až po legendy akustické hudby, jako John Hartford, Doc Watson, Peter Rowan, Ralph Stanley a David Grisman, to všechno udělalo z Comptona mandolínového mistra a jednoho ze zásadních interpretů kořenů amerických hudebních stylů. Mike je zároveň bavič, ať už sám nebo se skupinou, ale i zpěvák, aranžér, instrumentalista, skladatel, žádaný sideman a také znamenitý pedagog.

S mandolínou začal Compton jako teenager, když předtím vstřebával blues, starou country nebo bluegrass, styly typické pro místo, kde vyrůstal. Jeho dědeček byl old-timeový houslista, Compton začínal s pozounem, později ale přešel na kytaru a pak k mandolíně, na kterou hrával se svým bratrancem. Stále víc se zajímal o bluegrass a v roce 1975 konečně potkal na festivalu Bean Blossom svůj největší vzor, Billa Monroea.

Poté, co dokončil své vzdělávání na Meridian Junior College, odstěhoval se do Nashvillu a stal se v roce 1977 členem skupiny Hubert Davis & Season Travelers. Po čtyřech letech kapelu opustil a živil se jako kuchař, tiskař, stále si však přivydělával hudbou. V polovině osmdesátých let spoluzakládal jednu z nejobdivovanějších a nejvlivnějších bluegrassových skupin 20. století, kultovní Nashville Bluegrass Band. Po nehodě autobusu, při které byl zraněn basista Mark Hembree, přehodnotil Compton svoje priority, opustil hudební byznys a přestěhoval se do Catskills, kde pracoval jako správce a údržbář. Dál ale nahrával s různými umělci a nakonec – v polovině devadesátých let – nastoupil do John Hartford String Bandu, se kterým koncertoval a natočil několik alb. V roce 2000 se vrátil do Nashville Bluegrass Bandu a kromě toho vystupoval jako sólista, případně v duu Compton & Newberry nebo s kapelou Helen Highwater Stringband.

Když producent T. Bone Burnett potřeboval specialistu na venkovský hudební styl pro film O Brother, Where Art Thou? a následné turné, byl to právě Comptonův jedinečný mandolínový styl, který dodal autentický dřevní zvuk filmové kapele Soggy Bottom Boys. Album s písničkami z filmu získalo následně cenu Grammy, prodaly se ho miliony výlisků a způsobilo celosvětový revival bluegrassu a dalších old–time hudebních stylů.

Znalec ručně malovaných hedvábných kravat a milovník pánských klobouků Mike Compton je svojí nezaměnitelnou sólovou i neuvěřitelně hutnou rytmickou hrou umělcem, který dokáže bavit diváky všech kategorií, od rockerů a městských hipsterů až po striktní vyznavače americké lidové muziky, country nebo bluegrassu.

Z nahrávek připomeňme Comptonovy vlastní projekty Mandotasting (2005) a Rotten Taters (2011) a čtyři alba s Nashville Bluegrass Bandem: Idle Time (1986); My Native Home (1985): To Be His Child (1987) a 20 Year Blues (2004). S John Hartford String Bandem natočil alba: Wild Hog in the Red Brush (1996); No End of Love (1996); The Speed of the Old Long Bow (1998); Good Old Boys (1999 – pro mě úplně nejmilejší album, které jsem od Harforda slyšel a jedna s mých nejoblíbenějších nahrávek vůbec); Hamilton Ironworks (2001) a Live from Mountain Stage (2002). Kromě toho se Mike během své obdivuhodné kariéry podílel na vzniku další asi sto dvaceti alb a nahrával s takovými hvězdami, jako: Hazel Dickens, Dac Watson, David Grisman, James King, Ralph Stanley, David Grier, Butch Robins, Mark Schatz, Chris Jones, Jimmy Campbell, Matt Combs, Barry &Holly Tashian, Ralph Stanley, David Peterson & 1946,Nitty Gritty Dirt Band, James MOnroe, Joe Isaacs, Patty Loveless, Bruce Molsky, Tony Trischka, Willie Nelson, Jim Lauderdale, Noam Pikelny, Ron Block, Dailey & Vincent a mnoho dalších.

Připomínáme, že kromě sobotního večerního vystoupení bude také možné Comptonovi položit otázky na besedě, která se uskuteční na hlavním podiu v sobotu kolem oběda. Tu si rozhodně nenechte ujít.

Z materiálů dostupných na webech připravil Pavel Brandejs.