English version


Členství
Banjo Jamboree
Slevy pro členy
Kapely
Festivaly
BG listy - archiv
Články
Kalendář
Vzkazy
Česká CD
BG Autostop
Další odkazy
Facebook
Kontakty
Hlavní strana


 

PŘEDKOLA BANJO JAMBOREE 2009

Autor článku: Petr Gärtner | Datum: 24.4.2009

Vzhledem k počtu přihlášených skupin, jejich regionálním příslušnostem a individuálním požadavkům se uskuteční tato čtyři předkola. Jednotlivé kapely jsou rozmístěny následovně (v abecedním pořadí):

Chomutov - neděle 19.4.2009, Country saloon U Bizona, Petr Gärtner (737971477, petrgartner@tiscali.cz)
Barbecue-Mladá Boleslav
BG 4-Karlovy Vary
Blue Eyes-Ústí n/L.
Frýda & Company-Plzeň
Peter O. Ruby-Praha
The Giant Mountains' Band - České Budějovice
Womacklee-Praha

Nový Jičín - 18.4.2009, klub Galerka, organizátor Petr Brandejs (777122569, brandejs@seznam.cz)
Blue Stones-Hranice na Moravě
Dostavník-Vysočina
Grunt-Nitra
Hot Club Fren-Frenštát
Jewelci-Hodonice
Ptačoroko-Frýdlant nad Ostravicí

Sloupnice - 16.5.2009, U Starýho Rebela, organizátor Pavel Brandejs (777564578, p.brandejs@orlicko.cz)
Free Style-Východní Čechy
Kojoti-Praha
Maňána Band-Jičín
Naboso-Praha
Rusty Strings-Kutná Hora
The Bee Line-Praha


Bratislava - 18.4.2009, Hveizdoslavovo námestie, organizátor Kamila Trávničková (+421-905-759691, camille@camille.sk )


Soutěžní podmínky se neliší od předchozích ročníků, takže jen pro připomenutí: z každého předkola postoupí jedna kapela, kterou vybere 4členná porota, přičemž jedním "hlasem" bude divácké hlasování.
Vítězové jednotlivých předkol se utkají ve finále v sobotu 20. června 2009 dopoledne na Banjo Jamboree v Čáslavi, kde na celkového vítěze opět čekají zajímavé ceny a možnost účinkování v odpoledním hlavním programu.
Předkolo Banjo Jamboree v Novém Jičíně…
se konalo 18.4. od 19.00. Zúčastnilo se šest kapel, které si musely bleskově změnit termín předkola kvůli nedorozumění mezi mnou a MKS, v jehož útulném klubu Galerka na náměstí se hrálo. Všem se to naštěstí podařilo, takže se zúčastnily všechny přihlášené kapely.
Zahájili čtyřčlení Jewelci ze Znojma, kteří, trochu poznamenaní trémou první kapely a ještě v podstatě prázdného sálu, předvedli solidní výkon bluegrassově-newgrassový. Všechny skladby byly v češtině, nejvíce mne zaujal banjista Milan Škaroupka s velice nadprůměrnou technikou. Velmi sympaticky působila i následující kapela Dostavník z Vysočiny s osvědčenými hity jako Jolene a She was seventeen s českými texty. Nejvýraznější postavou se mi zdála být basistka a zpěvačka Blanka Preisslerová. Následovali Blue Stones z Hranic na Moravě a Příbrami(!), kteří hráli pěknou, i když poměrně nesourodou směs všeho od folkového repertoáru AKUS po Rocky Top a Keep on The Sunny Side. Nejsilnějšími momenty pro mě byly dvojhlasy zpěvačky Hanky Hopové a houslistky Petry Fabiánové, u příjemného zpěvu kytaristy Zdeňka Bartoše mi trochu vadilo zaměňování některých anglických slov za jiné, naopak strojová přesnost banjisty Petra Ježka byla obdivuhodná, i když možná trochu na úkor drivu. Bluegrass vystřídal swing a akustická muzika Hot Club Frenu, u kterého se mi zdálo, že kapelník a mandolinista Zdena Vítek a jeho dva o hodně mladší kolegové (Honza Malina – kontrabas, Matěj Habrnál – kytara) nehrají ve stejné kapele, resp. že to mladší kolegy moc nebaví, což byla škoda, protože muzika (Tommy Emanuel, David Grissman, Paco DeLucia apod.) to byla zajímavá. Ptačoroko rodiny Karlických z Frýdlantu n. O., které se předkol účastní pravidelně, hrálo svou standardní směs vlastních, poměrně komplikovaných až folkových skladeb, NGR atp. s výborným drivem, zaujal mě zejména baskytarista Vašek. Na závěr přišla lahůdka pro milovníky tradičního bluegrassu – Grunt z Nitry. Repertoár Hot Rize, Seldom Scene a podobných kapel byl proveden, jak se sluší a patří; solidní vokály a rytmus včetně vkusných sól a vtipného průvodního slova mandolinisty Libora Babuljaka udělali z Gruntu pro mě osobně určitě nejmilejší překvapení celého předkola, které mělo podle mne už tak vysokou úroveň. Celá kapela táhla bezvadně „za jeden provaz“, na banjo jsem po létech rád slyšel slovenského průkopníka Jana Bratinku. Byl jsem rád, že přesto, že měli před sebou dlouhou cestu domů, se Grunt a část Blue Stones ještě zdrželi a podžemovali s námi dost přes půlnoc.
Jedinou nepříjemností celého večera byla (přes výlep plakátů po celém městě) naprosto tragická neúčast diváků, kterou naštěstí úspěšně eliminovala podpora kolegů z právě nehrajících kapel, za což jim patří vřelý dík.
Porota ve složení Ondra Kozák, Libor Babák, moje maličkost a diváci vybrala jako postupujícího (součtem umístění od jednotlivých porotců) Ptačoroko, které už předkolo vyhrálo dvakrát, pokud mě pamět neklame. Můžeme se na ně tedy těšit v Čáslavi v sobotu dopoledne.
Petr BrandejsPředkolo Banjo Jamboree v Chomutově
Tradičně v neděli 19.04. od 14.00 hodin se opět po roce sešly kapely v chomutovském country clubu U Bizona, aby zkusily štěstí v předkole Banjo Jamboree. Z původně 7 přihlášených kapel se dostavilo 6, českobudějovický The Giant Mountains Band se omluvil. Chvíli se čekalo na příjezd některých kapel, ale v půl 3, kdy už chyběla jen jedna kapela, se přistoupilo k losování pořadí.
Jedničku si vybrala kapela z Ústí nad Labem – Blue Eyes pod vedením Marcely Salákové Mouchové. Tuhle kapelu jsem dlouho neslyšel a byl jsem příjemně překvapený, jak jim to pěkně hraje. Zahráli většinou vlastní písničky s českými texty, nebo přetextované převzaté skladby.
Dvojkou nedělního odpoledne byla kapela Barbecue z Mladé Boleslavi. Perfektní zpěv a kytaru Pavla Handlíka skvěle doplnili dobrista Roman Zajíček, kontrabasista Jiří Šubr a „český Grisman“ Radim Duda. Hráli většinou písničky s vtipnými českými texty a jejich Cukrářka v podání basisty je prostě úžasná.
Třetí kapelou byla Peter O. Ruby with all Bells & Whistles, tedy kapela Petra „Sama“ Oldřicha Hrubého. Také na tuhle kapelu jsem byl zvědavý, protože jsem je v novém složení (s Lukášem Mayerem na banjo (ex Nová sekce) a dobristou Darekem Houškou (ex Wyrton), viděl poprvé. Hráli tradiční bluegrass a gospel a zpívalo jim to dost dobře. Petr
Hrubý má opravdu slušný rozsah, ale mě se přece jen víc líbil sólový zpěv Lukáše Mayera.
Po tradičním bluegrassu následovalo něco úplně jiného. Nespoutaný živel Womack přivezl z Prahy svou celkem mladou kapelu Womacklee. Baskytaru přenechal svému synovi, sám vzal do ruky kytaru, přizval mandolínistu Vojtu Pečeného a banjistu „Kolbena“ a svým drsným zpěvem zazpíval a zahrál většinou písně s rockovým nádechem a vlastními texty. Musím říct, že to byla příjemná změna stylu.
Potom následovalo zklidnění v podobě plzeňské kapely Frýda & company. Dobristka Albína Pethsová hraje opravdu výborně, dobře zpívá a hraje i kytarista František Pastor, svou baskytarou rytmus kapely podrží Renda Křepela a pěkně se vyhrál i houslista Míra Cuchal. Tahle kapela se mi letos líbila o hodně víc než na předkole loni. Hráli většinou písničky s vlastními českými texty a přidali asi 2 instrumentálky (dobrovou Choctaw Hayride a irskou houslovou).
Závěr patřil karlovarské kapele BG4. O téhle kapele jsem dosud nevěděl vůbec nic. Hraje v obsazení Ruda „Buck“ Tippan kytara, Pavel „Pája“ Dunda banjo, Radek „Váňa“ Rohm kontrabas, Tomáš Randuch kytara, Ivo Urban foukací harmoniky. Nemají vyhraněný styl, hrají bluegrass i country, většinou s českými texty. Mě se asi nejvíc líbil banjista, který
hrál čistě a rytmicky přesně. Na žádost diváků ještě přidávali Orange Blossom Special.
Potom se porota (ve složení Honza Bíba, Petr „Perry“ Skřivánek a Míra Jiřiště) poradila, sečetla hlasy diváků, kterých ani v Chomutově bohužel nebylo moc, a svým verdiktem poslala do Čáslavi kapelu Barbecue. Nutno podotknout, že úrověň kapel je rok od roku vyšší a vyrovnanější a je opravdu těžké vybrat jen jednu. Po vyhlášení výsledků následoval ještě jamsession a kolem 20.00 hodiny se kapely rozjely do svých domovů.
Míra Jiřiště


Předkolo Banjo Jamboree ve Sloupnici
V sobotu 16. května proběhlo ve Sloupnici poslední z předkol letošního Banjo Jamboree 2009. Z přihlášených kapel jich nakonec dorazilo 5, kapela FREESTYLE se omluvila. Večer před zaplněným sálem zahájili KOJOTI, z jejich vystoupení diváky nejvíce zaujal houslista (obvykle obsluhující kytaru nebo banjo), který v jednu chvíli zůstal na podiu sám pouze s basou a kytarou a předvedl několik svěžích kousků právě na housle. Po nich následovala kapela NABOSO, která podala standardní výkon, příjemným překvapením byl bluegrassový veterán Petr "Poručík" Pazderský na mandolínu. Třetí kapelou byli RUSTY STRINGS, zpěvačka kapely Julie měla u diváků velký úspěch, velmi zaujal basista, který by svým zpěvem jistě pobořil i hradby Jericha. Čtvrtí BEELINE hrají poněkud modernější styl muziky a byli také kapelou nejpočetnější, určitě zaujali zejména vynikajícím zvládnutím nástrojů. Poslední v pořadí, kapela MAŇANA BLUEGRASS BAND je již veteránem předkol a předvedla vynikající výkon, obecenstvem po právu oceněný.
A jaké byly výsledky? V porotě zasedli pánové Milan Leppelt, Honza Macák a Jirka Toman a jejich hlasování určilo pořadí MAŇÁNA BG BAND, BEE LINE a na třetím místě RUSTY STRINGS. Diváci pak hlasovali stejně, na prvním místě MAŇÁNA BG BAND, o druhé a třetí místo se pak stejným počtem hlasů dělili BEE LINE a RUSTY STRINGS.
Do finále předkol tedy postupuje MAŇÁNA BLUEGRASS BAND. Poděkování patří všem zúčastněným kapelám, porotcům, divákům za skvělou atmosféru a Tomáši Bohovicovi za zvuk. Myslím, že večer se vydařil a pro řadu účinkujících se celonoční jam session proměnil v příjemně kalné nedělní ráno.
Pavel Brandejs