English version


Členství
Banjo Jamboree
Slevy pro členy
Kapely
Festivaly
BG listy - archiv
Články
Kalendář
Vzkazy
Česká CD
BG Autostop
Další odkazy
Facebook
Kontakty
Hlavní strana


 

THE SPECIAL CONSENSUS 25. ŘÍJNA 2009 V JIČÍNĚ

Autor článku: Pavel Brandejs | Datum: 1.9.2009


Po velmi vydařeném jarním koncertu skupiny The Country Gentlemen pořádá BAČR koncert další vynikající kapely z USA, The Special Consensus.

THE SPECIAL CONSENSUS je čtyřčlenná bluegrassová kapela, která začala vystupovat na středozápadě Spojených států na jaře roku 1975. První album nahráli v roce 1979, když skupina začala hrát po celých USA. V roce 1984 kapela zahájila Traditional American Music Program (TAM) ve školách v celé zemi a začala se objevovat na kabelových televizích a v rozhlasových pořadech. Kapela účinkovala v nashvillském TV pořadu „Fire On The Mountain", v muzikálu Cotton Patch Gospel (hudbu a slova napsal Harry Chapin) a vydala 14 dalších nahrávek. Písničky z posledních alb (Our Little Town, Route 10, Everything's Alright a Trail of Aching Hearts) se objevily v žebříčcích časopisu Bluegrass Unlimited a v gospelových žebříčcích časopisu Bluegrass Now. Videozáznamy z programu TAM sponzorované Bluegrassovou asociací severní Indiany jsou archivovány IBMA v Nashvillu a byly rozeslány na stovky škol v USA. V roce 2000 firma Pinecastle Records vydala první videozáznam z vystoupení kapely v televizním pořadu "Old Time Country Music". Album The Special Consensus 25th Anniversary se stalo pro kapelu milníkem. Nahrávky The Special Consensus 25th Anniversary a Route 10 byly vysoce hodnoceny v časopisu Bluegrass Unlimited a Route 10 bylo uvedeno v žebříčku Top 10 v časopisech Bluegrass Now a Chicago Tribune. V listopadu 2003 se kapele dostalo ovací ve stoje po prvním vystoupení ve staré Grand Ole Opry v Nashvillu. Album The Everything's Alright z roku 2005 se umístilo v žebříčku TOP 10 časopisu BG Now a Greg byl uveden v září 2006 na titulní stránce časopisu, celá kapela pak ozdobila první stránku měsíčníku Bluegrass Unlimited v srpnu 2005. Jednotlivá turné zavedly SC do Kanady, Evropy, a Jižní Ameriky. V roce 1993 uskutečnila kapela první z mnoha vystoupení se symfonickým orchestrem, s aranžemi skladeb z repertoáru skupiny.

Repertoár bandu obsahuje jak původní skladby členů kapely a profesionálních autorů (Ten Mile Tennessee a Margarita Breakdown), tak bluegrassové standardy (Bill Monroe, Flatt and Scruggs, Jim and Jesse McReynolds, atd) a také skladby z jiných hudebních žánrů, jako třeba Blue Skies od Irvinga Berlina. Výsledkem této hudební rozmanitosti jsou vystoupení kapely na nejtradičnějších festivalech, skupina ale také překlenuje propast mezi tradičními a moderními kapelami na multižánrových festivalech.

V kapele se za dobu její existence vystřídala řada muzikantů, součastnou sestavu tvoří: Ashby Frank, který hraje na mandolínu a zpívá barytonové, tenorové a lead hlasy. Ashby vyrůstal v oblasti Winston-Salem v Severní Karolíně a v devíti letech začal hrát na akustickou kytaru. Ve dvanácti letech začal hrát také na mandolínu a o několik let později vyhrál mandolínovou soutěž na festivalu v Galaxu ve Virginii a na prestižním Merlefestu v Severní Karolíně. Před přestěhováním do Nashvillu v 18 letech byl členem oceňované kapely Southern Drive ze Severní Karolíny. V Nashvillu se objevil na mnoha nahrávkách nejrůznějších bluegrassových umělců a hrál s mnoha vynikajícími bluegrassovými kapelami (Ronnie Bowman, Jeanette Williams, Lou Reid, Gina Britt, Marty Raybon, Alecia Nugent a Bradley Walker). Také tam pravidelně vystupoval s kapelou The Mashville Brigade, na jejich nahrávkách byl stejně důležitý, jak na svém vlastním sólovém projektu. Ashby se stal členem The Special Consensus v roce 2007 a je na CD kapely Signs z roku 2009, pro které napsal i titulní píseň.

David Thomas hraje na basu a zpívá barytonové, highbarytonové, tenorové a lead vokály. Narodil se a vyrůstal v Limeston County a dosud bydlí nedaleko Elkmontu v Alabamě. Jeho zájem o hudbu zažehnul poslech strýčkovy country kapely v osmdesátých letech. Na kytaru začal hrát ve 12 letech a jeho dědeček, zanícený fanda bluegrassu, ho na začátku dospívání začal brát na bluegrassové koncerty. S mandolínou začal v 17 letech a s basou v 19 letech. Během dospívání hrál na kytaru, basu a mandolínu v místních alabamských kapelách a jako mandolinista spoluzakládal v roce 2003 kapelu Roanoke. Skupina se účastnila soutěží bluegrassových kapel v jižních státech a před tím, než se David stal v roce 2006 členem The Special Consensus, v nich několikrát zvítězila. Se svou součastnou kapelou nahrál v roce 2007 album Trail of Aching Hearts a v roce 2009 album Signs.

Greg Cahill hraje na banjo a zpívá barytonové a tenorové hlasy. Narodil se v Chicagu, na začátku 70 let začal hrát na banjo a v roce 1975 zformoval The Special Consensus. Napsal řadu bluegrassových instrumentálek a svým jedinečným banjovým stylem nahrál 3 CD: Lone Star (1980 - jako hosté Jethro Burns a Byron Berline), Blue Skies (1992 - s Donem Stiernbergem a Night Skies (1998 - opět s Donem, jako hosté Sam Bush, Glen Duncan and Tom Boyd). Podílel se na všech nahrávkách kapely, na mnoha albech dalších umělců a účinkoval v řadě televizních a rozhlasových pořadů, kam byl vybraný jako banjista z rušné chicagské hudební scény. Greg také nahrával s The ChowDogs (Slávek Hanzlík, Dallas Wayne a Ollie O'Shea) a pravidelně s touto kapelou jezdí do Evropy.

Kromě toho vede workshopy na festivalech, učí na Old Town School of Folk Music v Chicagu, vyučuje hru na banjo na muzikantských dílnách a nahrál 4 instruktážní videa. Působil několik let jako místopředseda Mezinárodní bluegrassové asociace (IBMA) a byl zvolen prezidentem této organizace v roce 2006.

Justin Carbone hraje na kytaru a zpívá barytonové, tenorové, basové a lead vokály. Narodil se a vyrůstal v New Jersey, první bluegrassový festival (Wind Gap) Justin navštívil v 10 letech a své první banjo dostal k 12 narozeninám. Brzy se kromě banja začal učit ještě na kytaru a s několika přáteli založil svou první kapelu, The Kickin' Grass. V roce 1998 se kapela proměnila v kapelu 2nd Edition, která v roce 2001 vyhrála soutěž SPBGMA v Nashvillu. Justin s ní hrál do roku 2004, kdy se přestěhoval do Nashvillu a stal se členem The Special Consensus. Své první sólové album, Take Some Time, vydal u Pinecastle Records v roce 2005, na nahrávce hostovali Alan Bartram, Mike Brubaker, Greg Cahill, Ashby Frank, Jeremy Garrett, Randy Kohrs, Steve Thomas a Josh Williams. Justin hraje na třech posledních CD kapely (Everything's Alright, Trail of Aching Hearts a Signs) a začal také produkovat nahrávky jiných kapel.

Kapela i jednotliví muzikanti mají za sebou úctyhodnou řadu nahrávek i bohatou hudební kariéru a rozhodně stojí za poslech. Srdečně vás zvu na koncert, který se bude konat 25. října opět v Masarykově divadle v Jičíně, začátek v 18 hodin. Podrobnosti najdete na webu BAČR.

Z materiálů na webu kapely http://www.specialc.com/ sestavil Pavel Brandejs.

Fotografie z koncertu Special Consensus 25.10.2009 v Jičíně najdete na po kliknutí zde.