English version


Členství
Banjo Jamboree
Slevy pro členy
Kapely
Festivaly
BG listy - archiv
Články
Kalendář
Vzkazy
Česká CD
BG Autostop
Další odkazy
Facebook
Kontakty
Hlavní strana


 

Don Rigsby & Midnight Call na Banjo Jamboree v Čáslavi

Autor článku: | Datum: 9.4.2011

Don RigsbyDon Rigsby
V letošním roce se nám jako hosta ze zámoří, podařilo získat opravdovou hvězdu. V sobotu 18. června vystoupí vynikající zpěvák a mandolinista Don Rigsby s kapelou Midnight Call. Velký dík patří Lucienu Holmesovi za pomoc a našemu generálnímu partnerovi, firmě LESS za velkorysou podporu. Něco málo o vzácném hostovi:
Don Rigsby se narodil 18. února 1968 a vyrůstal na ranných nahrávkách Ralpha Stanleyho a high lonesome soundu Ricky Skaggse. Učil se od těch, kteří šli před ním a přidával k tomu to své. Pochází z rodiny a společenství tradičních muzikantů a byl ovlivněn také pozdním Keithem Whitleym, dalším rodákem z okresu Elliot. Zůstává věrný horalským kořenům a vybudoval si svůj vlastní trademark, jako znamenitý tenorový zpěvák a nepřeslechnutelný mandolinista. Don zpívá odjakživa, co si vzpomíná, na kytaru začal ve dvanácti letech, přidal mandolínu a housle, hraje na dulcimer. Před šestými narozeninami ho vzali do Paramount Arts Center v nedalekém kentuckém Ashlandu. Tam slyšel svůj vzor, Ralpha Stanleyho, zpívat Little Maggie. Nezapomenutelným zážitkem bylo, když Keith Whitley vyšel mezi publikum, vzal malého Dona na ramena a provedl ho zákulisím, kde se poprvé setkal s Ralphem Stanleym. Donova cesta vedla přes Morehead State University, kde hrál s Charlie Sizemorem, na celonárodní scéně se objevil jako člen The Bluegrass Cardinals, hrál s J.D. Crowem & New South a byl členem oceňovaného Lonesome River Bandu. Získal dvě nominace na Grammy a dvakrát obdržel ocenění SPBGMA - zpěvák roku (SPBGMA - Society for the Preservation of Bluegrass Music of America - nezisková společnost, usilující o zachování tradičního ducha a formy bluegrassu, založená v roce 1974). Dvakrát získal ocenění IBMA (Mezinárodní bluegrassová asociace) se skupinou Longview a zpíval na albu, které nahrál rocker John Fogerty, nahrávka získala Grammy.
Rigsby vydal tři sólová alba. První, "A Vision," získalo cenu Asociace nezávislé hudby jako gospelové album roku a bylo nominováno na cenu IBMA. V roce 1999 obdržel cenu čtenářů časopisu Bluegrass Now jako tenorový zpěvák roku a v roce 2001 ocenění guvernéra státu Kentucky. Titulní skladba jeho třetího alba "Empty Old Mailbox," vyhrála v roce 2001 skladbu roku od SPBGMA. V roce 2005 mu byly uděleny dvě ceny IBMA za jeho roli producenta projektu Larry Sparkse "40" - nahrávací událost a album roku. Nahrál dvě alba s Dudley Connelem a pracuje na třetím a také pokračuje v nahrávání s kapelami The Midnight Call a Longview.
V roce 2001 se stal na plný úvazek prvním ředitelem Morehead State University's Kentucky Center, programu určeného k zachování a podpoře tradiční hudby ve všech formách, včetně programů pro školy. Pomáhal založit festival Bluegrass´n More - oslava apalačského dědictví v Morehead. Na festivalu je slyšet bluegrass, gospel a další formy horalské hudby, stejně jako lze vidět ukázky lidového umění, výtvarného umění a podobně. Na Morehead State University vyučuje zpěv, organizuje workshopy a koncerty a pořádá školní zájezdy za novými i starými hvězdami tradiční hudby. Don má bohaté dědictví a celoživotní zkušenosti s tradiční hudbou a díky své lásce a odhodlání ji předává dalším generacím.
Dona Rigsbyho doprovází kapela MIDNIGHT CALL ve složení:

Clyde Marshall - kytara, mandolína, zpěv
Matt Hooper - housle
Lloyd Herring - banjo, zpěv
Jayd Rainess - basa, zpěv


Více se můžete dočíst na http://donrigsby.com/

Don Rigsby & Midnight Call

Don Rigsby & Midnight Call

Don Rigsby & Midnight Call

Don Rigsby & Midnight Call

Don Rigsby & Midnight Call

Don Rigsby & Midnight Call