English version


Členství
Banjo Jamboree
Slevy pro členy
Kapely
Festivaly
BG listy - archiv
Články
Kalendář
Vzkazy
Česká CD
BG Autostop
Další odkazy
Facebook
Kontakty
Hlavní strana


 

Doc Watson (3. března 1923 – 29. května 2012)

Autor článku: David Morris | Datum: 29.5.2012

Zemřel Doc Watson

Hudební svět ztratil 29. května 2012 další legendu. V devatenáct hodin místního času zemřel ve Wake Forest Baptist Medical Center ve městě Winston-Salem v Severní Karolíně ve věku 89 let kytarista a zpěvák Doc Watson.
Doc byl skromný a pohodový člověk, když ale vzal svou, na zakázku stavěnou kytaru Callagher, opanoval pódium. Styl hry, který vymyslel, vydláždil spolu s posledními nahrávkami Clarence Whitea cestu součastným pickerům, jako je Tony Rice, Jim Hurst a další. Jaký Doc byl? Dan Miller ho v roce 1998 v zářijovém vydání časopisu Guitar Flatpicking charakterizoval jako „...muže, který měl nejhlubší, nejtrvalejší a nejvýznamnější vliv na způsob, jak se dnes hraje akustická kytara jako sólový nástroj v folku, old-time music a bluegrassu. Doc měl také příjemný, hladivý barytonový hlas.
Arthel Lane Watson se narodil v Severní Karolíně v roce 1923 a strávil zde v oblasti Deep Gap téměř celý život. Před svými prvními narozeninami na následky infekce oslepl, což dělá jeho muzikantství ještě pozoruhodnějším. Otec ho brzy naučil, že slepota je nepříjemnost, ale ne handicap. Jako dítě hrál na banjo a dobře znal hudbu Carter Family a Jimmie Rodgerse z nahrávek, přehrávaných na rodinném gramofonu na kliku Victrola. Hudební vzdělání získával ve škole pro nevidomé v Raleighu v Severní Karolíně, kterou začal navštěvovat v deseti letech. V té době začínal s kytarou. Stejně, jako mnoho začínajících kytaristů zlepšuje a zdokonaluje svou techniku tak, že hraje společně s Doc Watsonem (nebo se o to alespoň snaží), Doc se naučil hrát s nahrávkami Jimmie Rodgerse.
Přezdívku Doc (Doktor) získal na začátku kariéry v živém rozhlasové vystoupení, kdy hlasatel rozhodl, že by měl používat jiné jméno, než Arthel. „Říkejte mu Doc," zakřičela žena, která byla nepochybně fanouškem Sherlocka Holmese a jeho souputníka, doktora Watsona. Svou hudební kariéru začal v roce 1953, hrál na elektrickou kytaru s western-swingovou kapelou Jack Williams & Country Gentlemen. Na akustickou kytaru přesedlal v roce 1960 a v průběhu let pak hrál s Billem Monroem, Flattem & Scruggsem a dalšími bluegrassovými hvězdami. Nahrávky vystoupení s Monroem v roce 1993 vydala firma Smithsonian Folkways jako Live Duet Recordings 1963-1980. Asi nejznámějším se Doc stal koncerty a nahrávkami se synem Merlem a také díky práci na legendárním albu z roku 1972 Will the Circle Be Unbroken. Se svým synem cestoval a vystupoval od roku 1964 do roku 1985, kdy Merle zahynul při nehodě pod koly traktoru. O tři roky později Doc uspořádal vzpomínkový koncert, který se postupně transformoval do každoročního festivalu MerleFest v North-Wilkesboro, kde Watson pravidelně vystupoval.
Prezident Bill Clinton vyznamenal v roce 1997 Doca oceněním „National Medal of Arts“ a v roce 2000 byl uveden do Bluegrassové síně slávy IBMA (Mezinárodní BG asociace). Bluegrass Today doporučuje všem, kteří se chtějí dozvědět více o něm a jeho hudbě, jeho biografii z roku 2010 Blind But Now I See, kterou napsal Kent Gustavson. Nebo sáhněte po CD a dobrých sluchátkách, zavřete oči a vychutnejte si jasný a čistý picking mistra.

David Morris

Z Bluegrass Today přeložil Pavel Brandejs.


Doc Watson (3. března 1923 – 29. května 2012)