English version


Členství
Banjo Jamboree
Slevy pro členy
Kapely
Festivaly
BG listy - archiv
Články
Kalendář
Vzkazy
Česká CD
BG Autostop
Další odkazy
Facebook
Kontakty
Hlavní strana


 

Synové legend na Banjo Jamboree 2014

Autor článku: Pavel Brandejs | Datum: 26.2.2014

Synové legend na Banjo Jamboree 2014

Na letošní ročník BANJO JAMBOREE se podařilo získat hosty nadmíru vzácné, kapelu Reno & Harrel. Na tomto místě bychom chtěli kapelu prezentovat a začneme malým výletem do bluegrassové historie.

Synové legend na Banjo Jamboree 2014 Bluegrassového průkopníka, banjistu, zpěváka, kytaristu a skladatele Dona Rena asi není třeba představovat. Jeho spolupráce s kytaristou a zpěvákem Billem Harrelem začala v šedesátých letech minulého století. Poté, co v roce 1964 odešel ze zdravotních důvodů na odpočinek Red Smiley, nastoupil Bill Harrel na jeho místo a z legendárních Reno & Smiley & The Tennessee Cut-Ups se stali neméně legendární Reno & Harrel. Red se vrátil do kapely v roce 1969 a všichni tří spolu vystupovali až do roku 1972, kdy Red Smiley zemřel. Don a Bill pokračovali v koncertování až do smrti Dona Rena v roce 1984, Bill Harrel pak hrál dál se svou vlastní kapelou, vzhledem k věku stále řidčeji, až do roku 2009, kdy zemřel.

Synové Dona Rena, Ronnie, Dale a Don Wayne se v bluegrassu pohybovali celý život. Vystupovali spolu jako The Reno Brothers, Ronnie Reno také dlouhou dobu hrál s Merle Haggardem a Osborne Brothers, dnes má vlastní kapelu The Reno Tradition a úspěšný televizní pořad u Bluehighways TV. Dale a Don Wayne hrají v kapele Hayseed Dixie, což je hudebně těžko popsatelné, ale velmi zábavné uskupení, na svých webových stránkách sami sebe popisují jako rock-grass. Méně fanoušků asi zná Mitche Harrela, který jde se svou kytarou a zpěvem ve stopách svého slavného otce. Všichni tři spolu každopádně vyrůstali a hráli od dětství.

Mohu posloužit i osobní zkušeností, sestavu The Reno Brothers jsem viděl v roce 1993 na festivalu Frontier Ranch v Ohiu. Hráli příjemný, svižný bluegrass a dodnes slyším bouřlivý aplaus, který se ozval vždy, když Don Wayne zahrál nějaké banjové solo "single stringem", banjovým stylem typickým pro jeho otce. Několikrát jsem měl také to štěstí vystupovat na stejném festivalu s kapelou Hayseed Dixie a musím říct, že to byl pokaždé úžasný a rozhodně také velmi veselý zážitek.

Synové legend na Banjo Jamboree 2014 Jejich poslední projekt, kapela Reno & Harrel, se dala dohromady v roce 2013, kdy také nahrála své první CD "Reno Bound" a podepsala smlouvu s nahrávací společností. Sestavu Mitch Harrel (*1963) - kytara, Don Wayne Reno (*1963) - banjo a Dale Reno (*1961) - mandolína, doplňují Ron Spears na basu a Robbie Wells na housle. Všichni pánové samozřejmě také zpívají. Více podrobností o kapele včetně videozáznamů najdete zde.

Návštěvníci letošního Banjo Jamboree se mohou těšit nejen na jejich večerní koncert, ale i na účast na odpoledních dílnách. Protože jde o generaci pickerů, která vyrůstala v rodinách otců - zakladatelů tohoto žánru, rozhodli jsme se uspořádat v sobotu dopoledne besedu, ve které bude kapela odpovídat na dotazy návštěvníků festivalu. Myslíme, že se, vzhledem k bohaté hudební minulosti členů kapely, budeme mít možnost dozvědět leccos zajímavého ze zákulisí bluegrassové muziky a její historie v USA. Pevně doufáme, že si Banjo Jamboree s kapelou Reno & Harrel všichni užijeme a nás tam bude opravdu hodně. Tahle hudební partička za návštěvu letošního ročníku opravdu stojí.

Za pořadatele BJ 2014 Pavel Brandejs


Synové legend na Banjo Jamboree 2014

Synové legend na Banjo Jamboree 2014

Synové legend na Banjo Jamboree 2014


Synové legend na Banjo Jamboree 2014